Virtuální muzeum
Přineste uživatelum osobní nezapomenutelný zážitek z návštěvy muzea - nejen se na exponáty dívat, ale i moci si vše "osahat" a zažít v přímé akci.
Co si představit pod pojmem virtuální muzeum?
Virtuální muzeum je digitální dvojče fyzického muzea a všech jeho exponátů. Celé muzeum, případně jeho dílčí stanoviště, může být přístupné prostřednictvím headsetu pro virtuální realitu i běžného zařízení. Digitální forma přináší uživatelům možnost blízkého zkoumání i interakce s veškerými vystavenými artefakty bez rizika vzniku jakýchkoli škod - například, návštěvníkovi je umožněno vzít si do rukou historickou zbraň, dle pokynů ji nabít a následně z ní i vystřelit. Obdobným způsobem může zkoumat jednotlivé vrstvy brnění a dobového oblečení, stejně tak jako provádět nespočet dalších interakcí vedoucích k hlubšímu zážitku a pochopení funkce vystavených exponátů i samotné historie.
Proč uvažovat nad virtuálními prohlídkami?
- Návštěvnící virtuálního muzea získávají násobně lepší osobní zkušenost a zážitek z vystavených exponátů
- Využití možností nové digitální doby - muzeum a historie součástí zážitku v běžných aplikacích.
- Virtuální muzea umožňují zpřístupnění i nejvzácnějších a nejohroženějších artefaktů
- Virtuální muzea umožňují návštěvu muzea odkudkoli na světě
- Virtuální muzeum umožňuje shromáždění všech dobových artefaktů světa na jednom místě
- Fyzické VR stanoviště má schopnost zvýšit zájem o navštěvu muzea
Jaké typy virtuálních muzeí lze vytvořit?
Jaké jsou limitace pasivních virtuálních prohlídek muzeí?
Pasivní virtuální muzea umožňují vpodstatě jen běžnou virtuální prohlídku zpracovanou ve buď ve formě videa nebo hloubkovému 3D scanu prostoru rozšířeného o informativní vrstvu přiřazující informační obsah (text, web, 2D i 360° fotografii a video) k jednotlivým nascanovaným exponátům v prostoru.
Limitace se odvíjí od technologického zpracování - jediná možná interakce je "zprostředkovaná", řízena zadáními návštěvníka prostřednictvím obrazovky / myši / ovladače.
Kolik pasivní virtuální prohlídka muzea stojí?
Samotné nasnímání prostoru a doplnění informačních tagů k jednotlivým exponátům s využitím nástroje pro tvorbu virtuálních prohlídek je velmi levnou a rychlou záležitostí startující na vyšších jednotkách tisíc korun.
Konečná cena se odvíjí především na potřebném množství záživného obsahu, který může být potřeba vytvořit a přiřadit k exponátům prostřednictvím informačním tagů.
Jak se tvoří interaktivní virtuální muzeum?
Interaktivní virtuální muzeum může být pouhou digitální kopií skutečného muzea (pak se prostor muzea i jednotlivé exponáty převádí do 3D modelu pomocí fotogrammetrie), nebo probíhat ve zcela umělém či upraveném skutečným prostorem inspirovaném virtuálním prostředí vymodelovaném v 3D grafickém softwaru. Tytéž sofwary se používají rovněž pro přípravu k interaktivní práci s danými modely a případnou tvorbu animací. Finální aplikace se kompetují a programují v herním enginu.
Kolik vývoj interaktivního muzea stojí?
Cena realizace je silně závislá od počtu exponátů, které je potřeba zpracovat, finálním počtu interaktivních položek, dodatečném obsahu i velikosti prostoru virtuálního muzea.
Vývoj virtuálního muzea je srovnatelný s vývojem hry pro virtuální realitu - tvoří se prostředí i design zážitkového prožitku pro každý interaktivní předmět - to celé v historicky blízkém kontextu a zpracování.
Zabýváte se tvorbou virtuálních muzeí?
V oblasti zpracování virtuálních muzeí se věnuji pouze interaktivní formě zpracování, nicméně mám vazby i na firmy zabávající se tvorbou pasivních (3D scan i video) virtuálních prohlídek. Rád Vás v případě potřeby zdarma propojím.