VR headsety Meta Quest - přehled a srovnání

VR headsety Meta Quest - přehled a srovnání Tagy: Hardware
| Publikováno dne

Headsety Meta Quest představují populární řadu samostatných VR zařízení, které nevyžadují připojení k PC nebo konzoli. Jsou dostupné v několika generacích, přičemž každá přináší technologické vylepšení v oblasti výkonu, kvality zobrazení a funkcionalit.

Historie Meta Quest zařízení

  • Oculus Quest (2019) – první samostatný VR headset Meta s plnohodnotným sledováním pohybu a možností propojení s PC.
  • Meta Quest 2 (2020) – výrazné vylepšení výkonu, vyšší rozlišení a větší komfort. Stal se jedním z nejúspěšnějších VR headsetů.
  • Meta Quest Pro (2022) – high-end model s lepší optikou (pancake čočky), vylepšeným Passthrough režimem a sledováním obličeje. Zaměřený na produktivitu a profesionální využití.

Aktuální Meta Quest zařízení

Meta na oficiálním webu uvádí 2 řady VR headsetů Meta Quest, a to zařízení Meta Quest 3 a Meta Quest 3s.

Srovnání VR headsetů Meta Quest

Rozlišení a optikaRozlišení a optika
Meta Quest 3s

Ideální pro lidi, kteří začínají objevovat neuvěřitelné možnosti smíšené reality.

Meta Quest 3

Prémiové zařízení pro smíšenou realitu s Infinite Display pro širší zorné pole, rozlišení 4K*, ​​větší úložiště a prémiové pohodlí.

Kapacita paměti a cena 128 GB (9,990 Kč), 256 GB (11,990 Kč) 512 GB (16,790 Kč)
Rozlišení a optika
Vysoké rozlišení 1832 x 1920 pixelů na oko 4K + nekonečný displej* 2064 x 2208 pixelů na oko (30 % více pixelů než Quest 3S)
Optika Fresnelova čočka, nastavení IAD ve 3 polohách Pancake čočka, kontinuální IAD
Rozlišení displeje 773 PPI | 20 PPD 1218 PPI | 25 PPD
Obnovovací frekvence 72Hz, 90Hz, 120Hz
Zorné pole 96° horizotálně, 90° vertikálně 110° horizotálně, 96° vertikálně
Průhledové pole Plně barevný průchod (4MP, 18 PPD)
Výpočetní výkon
CPU Snapdragon XR2 Gen 2

2x vyšší výpočetní výkon GPU ve srovnání s Quest 2

RAM 8GB
Provoz a nabíjení
Výdrž na baterii (běžné používání) 2,5 hodiny 2,2 hodiny
Kapacita baterie 4324 mAh 5060 mAh
Způsob dobíjení kabel (součástí), Dobíjecí dock (dokoupitelné příslušenství)
Ergonomie
Popruh Měkký popruh, pevný popruh je k dispozici samostatně
Ovladače
  • Ruční ovladače: Hybridní pomocí sledování počítačového vidění a strojového učení
  • Sledování ruky: Ano; Použijte ruce k procházení obsahu nebo psaní na virtuální klávesnici.
  • Haptika : Variabilní haptika TruTouch
Obsah balení
  1. VR headset Meta Quest 3s
  2. Předinstalované standardní rozhraní pro obličej
  3. Distanční vložka na brýle (součástí balení)
  4. 2 Ovladače Touch Plus
  5. 2 baterie AA a 2 popruhy na zápěstí
  6. Napájecí adaptér
  7. Napájecí kabel
  1. VR headset Meta Quest 3
  2. Nastavitelné předinstalované standardní obličejové rozhraní
  3. 2 ovladače Touch Plus
  4. 2 baterie AA a 2 popruhy na zápěstí
  5. Napájecí adaptér
  6. Napájecí kabel
Oficiální příslušenství
Obličejové rozhraní
  • Prodyšné obličejové rozhraní
  • Silikonové obličejové rozhraní
  • Otevřené obličejové rozhraní
  • Rozhraní a Řemínek na hlavu v tělové barvě
Elit Strap
  • Meta Quest 3/3S Elite Strap
  • Meta Quest 3/3S Elite Strap s baterií
Ruční ovladače
  • Meta Quest 3/3S Touch Plus Controller Active Straps
  • Meta Quest Pro Touch Pro Controllers
Nabíjecí docky
  • Kompaktní nabíjecí dok Meta Quest 3/3S
  • Kompaktní nabíjecí dok Meta Quest 3/3S
  • Meta Quest 3 Charging Dock
Pouzdra
  • Compact Carrying Case
  • Carrying Case
Kabely Meta Quest Pro Link Cable

OS a softwarový obsah VR headsetů Meta Quest

  • Operační systém

    VR headset Meta Quest je dodáván s operačním systémem Meta Horizon OS založeném na otevřeném OS Android, psan0m v programovacím jazyce JAVA.

    Společnost Meta stojící za tímto OS i samotnými brýlemi Quest zpřístupnila Horizon OS i výrobcům třetích stran, jako jsou Asus a Lenovo, což těmto výrobcům umožňuje vytvářet vlastní náhlavní soupravy běžící na stejném operačním systému.

    Meta v zařízeních Quest aktivně blokuje bootloader a tím se snaží zabránit flashování custom operačních systémů.

  • Obchody s aplikacemi

    • Součástí Meta Horizon OS je obchod s aplikacemi Meta Store
    • Do zařízení Meta Quest je možné v developerském módu instalovat i neoficiální aplikace, a to buď přímo, nebo prostřednictvím platformy SideQuest.

Počáteční nastavení Meta Quest

Meta Quest vyžaduje připojení k mobilní aplikaci pro počáteční nastavení - pro samotné používání VR headsetu poté již není telefon potřeba. Prostřednictvím jednoho telefonu lze nastavovat více headsetů. Dále je potřeba účet Meta Horizon, který může být prostřednictvím facebook / instagram účtu, případněna základě nově zvolené emailové adresy a hesla. Ke stahování aplikací do náhlavní soupravy a využívání funkcí vyžadujících připojení k internetu je nutné propojení s internetem prostřednictvím Wifi.

  • Uživatelský účet

    Meta Horizon OS, stejně jako jiné operační systémy, vyžaduje uživatelský účet. Tím může být Facebook účet, Instagram účet, nebo Meta Horizon účet.

    Zatímco pro Facebook / Instagram společnost Meta vyžaduje pravidlo jednoho účtu na osobu, pro Meta Horizon účet tohle neplatí a 1 osoba může mít libovolný počet Meta Horizon účtů - to umožňuje například používat účet Meta Horizon jakožto účet zařízení namísto účtu uživatele. Samotný Meta Horizon účet lze založit prostřednictvím emailu, díky čemu je současně nezávislý na sociální síti Facebook / Instagram.

    Uživatelské účty umožňují sdílení obsahu napříč headsety. Pod jedním účtem lze průběžně používat více VR headsetů. Zde nutno zmínit, že koupené aplikace jsou obvykle spojené s licencí pro 1 zařízení, a tedy nelze je mít spuštěné na více VR headsetech současně (aplikace vždy běží pouze na jednom VR headsetu a na zbylých je její běh v dané době blokován). Chcete-li používat jedno aplikaci na více VR headsetech současně, je nutné mít na každém VR headsetu oddělený účet a aplikaci koupenou samostatně. Naopak, potřebujete-li oddělené účty na různých VR headsetech, a současně chcete umožnit v době neaktivity spuštění aplikace na jiném účtu, než je účet vlastníka, můžete využít funkci sdílení aplikace mezi účty.

    Pro možnost správy headsetu Meta Quest z mobilní aplikace Meta Horizon je nutné být přihlášen ve VR headsetu, stejně jako v mobilní aplikaci pod stejným účtem.

Použití Meta Quest headsetů v organizacích - školy, firmy

Způsob práce s profily, jak nakonec z předchozého odstavce vyplývá, se odvíjí od způsobu používání VR headsetů. Mají-li headsety sloužit univerzílně například pro výuku a školení, vhodným způsobem je registrace individuálního Meat Horizon účtu pro každé Meta Quest zařízení. Budete-li používat pouze a výhradně vlastní aplikace, kdy identifikaci jednotlivých headsetů budete řešit na úrovni headsetu, ne účtu, lze použít i jeden Meta Horizon účet napříč všemi VR headsety. Principiálně je nicméně lepší vždy používat schéma 1 headset = 1 účet.

Jestliže jsou VR headsety částečně sdílené, lze pracovat i s více profily na úrovni jednoho VR headsetu. VR headset Meta Quest umožňuje paralelně držet až 4 profily, mezi nimiž lze přepínat. Paralelně však může být žádoucí zabránit přidávání dalších profilů samotnými uživateli.

Správa Meta Quest headsetů

VR headsety přidané v mobilní aplikaci Meta Horizon (iOS / Android) lze částečně spravovat (instalace aplikací, streamování obrazu) přímo z dané aplikace.

V případě většího množství VR headsetů v organizaci může přijít vhod nástroj na správu zařízení z jednoho místa, umožńujícího sledování VR headsetů a jejich aplikací z jednoho rozhraní.

Vzdálenou správu (dozor) VR headsetů, uživatelů a aplikací umožňuje i samotná Meta, a to prostřednictvím vlastního nástroje Meta Quest For Business. Tento program je určen nterprise využití a je spojen s placeným předplatným, které je k dispozici v podporovaných zemích a řeší se napřímo se Sales Meta. Česká Republika v době psaní mezi podporované země nepatří.

Alternativou k Meta Quest For Business jsou univerzální specializované MDM / DMS softwary pro správu VR zařízení jako ArborXR, ManageXR a podobně. Více naleznete v článku Enterprise správa XR zařízení. Řada z nich obsahuje i možnost integrace Meta Quest For Business.

Při vzdálené správě se spravují veškeré VR headsety z kontrolního prostředí, kterým může být webová stránka nebo mobilní či desktopová aplikace. Komunikace mezi kontrolním prostředím probíhá prostřednictvím zařízení sloužícího jako server.

MDM a DMS nástroje zpravidla spadají do SAAS (Služba za předplatné). Součástí služby je obslužná aplikace, která se nainstaluje do každého XR zařízení (není-li již součástí OS), a následně v zařízení provádí operace na základě požadavků přicházejících ze serveru, kdy tyto požadavky jsou zadávány správcem v kontrolním rozhraní. Pro cenovou kvantifikaci takového řešení uvádím příklad MDM ArborXR. Budu-li brát zvýhodněné ceny (sleva 20%) pro vzdělávací instituce, pak v základní variantě vychází na $5.6 / headset / měsíc a ve vyšší variantě Essential na $8 / headset / měsíc. V případě 100 VR headsetů jde o náklad $560, respektive $800 / měsíc, co je v přepočtu při aktuálním kurzu 24,02 Kč náklad 13,451 Kč, respektive 19,216 Kč / měsíc. Roční náklady poté vycházejí na 161,414 Kč / 230,592 Kč při udržení konstantní ceny. Při požadavku na pětiletou podporu by šlo o částku blížící se a 807,000 Kč v základní variantě a 1,153,000 Kč ve variantě Essential. Uvedené ceny jsou běžné - v případě alternativních řešení je cenový rozdíl o +-30%.

Alternativou ke cloudovému řešení je tzv. On-premise řešení, kdy řešení běží na vlastním fyzickém hardwaru, umístěném například přímo ve firmě. V tomto případě lze veškerá data a provoz XR zařízení držet mimo veřejnou síť.

Nevyhovují-li SAAS řešení, ať už z hlediska bezpečnosti nebo ceny, pro správu lze vyžít i různá vlastní a alternativní řešení. Pro více informací, návrh a realizaci takového řešení na míru vaším potřebám co do funkcionality i ceny kontaktujte vrealmatic.com.

  • Blog
  • VR headsety Meta Quest - přehled a srovnání
Tagy:
Sdílení: